Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

RAJD DOLINĄ DUNAJCA

Dystans: ok. 75 km / 830 m / ok. 150 km / 1 940 m
RAJD DOLINĄ DUNAJCA 04 MarzecMar 2023 00:00 - 00:00 Europe/WarsawKrościeńko, podkarpackie, Polska

Informacje o wydarzeniu

ok. 75 km / ok. 150 km

  830 m / 1 940 m

 

Rajd rowerowy Doliną Dunajca to wyjątkowe trasy mające swój początek u wrót najbardziej malowniczych polskich Gór Pienin ze startem w Krościenku nad Dunajcem, którego Urząd Gminy wraz z miejscowym Centrum Kultury i Promocji są współorganizatorami naszego wydarzenia.

Jest to impreza rekreacyjna dla każdego pasjonata "dwóch kółek", podczas której będziecie mogli miło spędzić czas na swoich jednośladach nie martwiąc się o nic, my zadbamy o resztę. Dzięki aktywnej działalności naszego Partnera Głównego Województwa Małopolskiego i współpracy lokalnych samorządów Gmin Krościenko nad Dunajcem, Łącko, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna i Kamienica, wiele odcinków prowadzi drogami tylko dla rowerów!

Do wyboru macie 2 wariant y tras:

FUN- ok. 75 km i ok. 830 metrów przewyższenia (trasa wokół jeziora) lub 85km i 950 metrów przewyższenia (trasa przez Przełęcz Knurowską), trasa dla każdego, można będzie pojechać wersję łatwiejszą bez Przełęczy Knurowskiej wzdłuż jeziora, lub jak ktoś czuje się na siłach zaliczyć ten najbardziej zakręcony podjazd w Polsce!

PRO- ok.150 km i ok. 1940 metrów przewyższenia, ten wariant jest dedykowany zaawansowanym rowerzystom, którzy są wstanie jechać 5-6 godzin i lubią porządnie się zmęczyć na licznych podjazdach z pięknymi widokami, do dyspozycji będą dwa wypasione bufety na trasie.

Na mecie kolejny bufet z napojami, przekąskami i gorący posiłek w sprawdzonej knajpce u Franka na Rynku w Krościenku nad Dunajcem, gdzie będziecie mogli zamówić Wasze ulubione danie z karty.

Później zapraszamy na dekorację i podsumowanie rajdu do amfiteatru, gdzie nagrodzimy zwycięzców klasyfikacji Challenge, która w tym roku jest dla uczestników dystansu PRO, na która będą składały się 4 Challenge, a na dystansie FUN tym razem będziecie rywalizować na Premii Specjalnej podczas wspinaczki na Falsztyn.

Trasa będzie oznakowana strzałkami w miejscach zmiany kierunku jazdy, zabezpieczona medycznie, w razie awarii będziecie mogli skorzystać z pomocy technicznej na bufetach, a w razie poważniejszego defektu na trasie wezwać pomoc techniczną i skorzystać z pomocy lub podwózki na metę w razie braku możliwości dalszej jazdy.

 Trasa poprowadzona jest malowniczą Doliną tytułowego Dunajca, po starcie z nad samego Dunajca w Krościenku pojedziecie tym razem drogą rowerową do  Szczawnicy, aby tam skierować się malowniczym przełomem Dunajca w kierunku Czerwonego Klasztoru, po przekroczeniu granicy jednak w związku z kiepskim asfaltem prowadzącym najkrótszą drogą do Czerwonego Klasztoru, pojedziecie w lewo w kierunku Leśnicy piękną trasą przez malowniczą przełęcz i dalej krętym zjazdem dojedziecie do głównej drogi, gdzie skręcacie w prawo i cały czas lekko w dół jedziecie do Czerwonego Klasztoru, po jego minięciu kładką nad Dunajcem przejeżdżacie do Sromowiec i dalej wzdłuż Dunajca już po Polskiej Stronie jedziecie do zapory w Sromowcach po drodze warto wyszukiwać wyłaniających się z wody skałek i górujących nad wszystkim Tatr.

Za zaporą jedziecie główną drogą w prawo, aż do ronda w Niedzicy, na którym pierwszym zjazdem zjeżdżacie z niego w kierunku Niedzica Zamek, jadąc pod górę dojeżdżacie do pięknego punktu widokowego, gdzie po prawej stronie macie Zaporę w Niedzicy, a za nią tajemniczy i piękny Zamek w Niedzicy, UWAŻAJCIE na Białą Damę, która tam ponoć straszy;-)Po minięciu zamku i końcu podjazdu, skręcacie w pierwszą drogę w prawo i jadąc do jeziora przy przystani WOPR wjeżdżacie na drogę Velo Dunajec, tutaj nie warto się spieszyć, bo z przeciwka mogą jechać inni rowerzyści, a droga cały czas wije się, po trasie będziecie musieli wspiąć się do Falsztyna ,,czerwonym asfaltem",a na szczycie dalej w prawo drogą rowerową na odcinek zjazdowy.

UWAGA!!! tutaj koniecznie zwolnijcie, bo to jest najniebezpieczniejszy odcinek z 3 ciasnymi zakrętami, a do tego warto nacieszyć oko Wspaniałą panoramą na jezioro czorsztyńskie i Gorce!. Dalej jadąc cały czas małymi hopkami dojedziecie do Frydmana, tutaj po dłuższej prostej skręcacie na mostek w prawo i dalej jedziecie drogą rowerową, aby kilka kilometrów jechać wałem nad samym jeziorem. Po zjechaniu z wału dojedziecie do pięknego Miejsca Obsługi Rowerzystów gdzie będziemy czekać na Was z I bufetem, po nim skręcacie w prawo na drogę rowerową wzdłuż drogi powiatowej, przejeżdżacie most nad rzeką Białką ( Natura 2000). Za mostem Ci co chcą jechać dystans Fun z ominięciem Przełećzy Knurowskiej jadą w prawo, aby dojechać do zabytkowego kościółka w Dębnie, a następnie kawałek główną drogą w kierunku Krościenka, a za mostem skręcacie w prawo i wjeżdżacie na dalszą część Velo Czorsztyn wzdłuż jeziora, dojeżdżacie do zamku w Czorsztynie a następnie na wyjeździe z miejscowości skręcacie w prawo w kierunku Tatr, a przed lasem w lewo na zjazd przez Hałuszową, na dole skręcacie w prawo na drogę do Krościenka, którą podążacie do mety. Natomiast dystans Pro i Ci co chcą jechać przez Przełęcz Knurowską jadą dalej główną drogą do ronda w Dębnie na którym skręcacie w kierunku Nowego Targu, aby po kilkuset metrach skręcić w prawo na drogę do Ochotnicy przez malowniczą trasę na Przełęcz Knurowską. Droga będzie wiła się przez ponad 5 km cały czas pod górę i po pokonaniu blisko 50 zakrętów dojedziecie do szczytu Przełęczy Knurowskiej.

W nagrodę teraz przez najbliższe 18km będziecie jechać cały czas drogą z pierwszeństwem przejazdu w dół przez jedną z najdłuższych Dolin w Polsce, Dolinę Ochotnicy. Początkowy odcinek prowadzi mocniej w dół i ma dwa ostre zakręty prawo-lewo, (szczególnie ten drugi jest niebezpieczny, dlatego warto nie przesadzać z prędkością), po nim macie dłuższą prostą, a następnie ostry zakręt prawie 180 w prawo, po minięciu tego łuku trzeba cały czas uważać, bo droga wije się wzdłuż potoku Ochotnica, ale z nieznacznym nachyleniem w dół, co można wykorzystać na podziwianie Gorców jedziecie dalej do Tylmanowej, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką Nowy Sącz- Nowy Targ (tutaj prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z dużym ruchem samochodów na tym odcinku i zastosowaniem się do znaku STOP!). Tym razem wszyscy z obu dystansów jadą w prawo, aby bezpiecznie włączyć się do ruchu, a następnie zaraz za mostem nad potokiem Ochotnica następuje rozjazd Dystansów FUN jedzie dalej PROSTO, a PRO w lewo na wąski mostek nad Dunajcem i zaraz za mostkiem ponownie w lewo, aby jechać dalej nowym mostem nad Dunajcem Velo Dunajec, dzięki temu ominiemy trochę główną drogę, po przeprawieniu się nowym mostem nad Dunajcem skręcacie w prawo na wspomnianą Drogę Wojewódzką i główną drogą jedziecie do Zabrzeży, gdzie skręcacie na most w Zarzeczu i po przejechaniu nad Dunajcem skręcacie w lewo i cały czas trzymacie się oznaczeń Velo Dunajec, bo przez najbliższe 10 km będziecie jechać  wzdłuż Dunajca kilkakrotnie przejeżdżając przez mosty. Po przejechaniu pięknego nowego mostu i skręcie w prawo dojedziecie do wspaniałego Miejsca Obsługi Rowerzystów w Łącku, gdzie możecie skorzystać z toalet i chwilę odpocząć.

Dalej po drodze będziecie mieli do pokonania nieduże wzniesienie na skarpie nad Dunajcem, a po zjechaniu z niego dojedziecie do drogi z pierwszeństwem przejazdu, w którą skręcacie w lewo i przed mostem skręcacie w prawo w kierunku Starego Sącza, aby skręcić w lewo dalej przez Most nad Dunajcem i za nim jedziecie Velo Dunajec do Jazowska w którym za MOR skręcacie w prawo do Drogi Wojewódzkiej

Jadąc prosto za chwilę  dojedziecie ponownie do drogi wojewódzkiej i tutaj z zachowaniem szczególnej ostrożności skręcacie w prawo, aby po kilkuset metrach skręcić za stacją paliw w pierwszą drogę w lewo, a następnie po dojeździe do znaku STOP jedziecie w prawo, mało uczęszczaną, ale pięknie wijąca się do góry drogą w kierunku Szczereża, po wjechaniu na szczyt będziecie mogli podziwiać krajobraz wzgórz porośniętych sadami owocowymi, a w oddali Beskid sądecki i Wyspowy. Mijając Szczereż dojedziecie do drogi z pierwszeństwem przejazdu gdzie skręcacie w lewo w kierunku Łącka, jadąc cały czas w dół dojedziecie do Kościoła w Łącku, przy którym skręcacie w drogę z pierwszeństwem przejazdu w prawo i cały czas prosto wzdłuż potoku Czarna Woda jedziecie drogą lekko wznoszącą się do góry, w kierunku Zabrzeży, tutaj skręcacie w lewo w kierunku Kamienicy, praktycznie cały czas jedziecie piękną drogą w dół, aż w Kamienicy dojeżdżacie do Drogi Wojewódzkiej i skręcacie w prawo w kierunku Mszany Dolnej, po kilku kilometrach skręcacie w lewo w Zasadnym i przez Przełęcz Młynne ( tutaj ostatnie 1200m też jest nie lada wyzwaniem), po zdobyciu Przełęczy jedziecie cały czas w dół malowniczą drogą, aż dojedziecie do Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej i tutaj skręcacie w lewo na odcinek, którym jechaliście już do Tylmanowej po bufecie w Ochotnicy. Po dojechaniu do drogi wojewódzkiej ponownie skręcacie w prawo, ale tym razem za mostem nie skręcacie w lewo, tylko jedziecie prosto do Krościenka, jak wcześniej dystans FUN.

Odcinek końcowy od miejsca rozjazdu wspólny dla obu dystansów: jedziecie główną drogą do Krościenka, po kilku kilometrach w związku z budową nowego mostu nad Dunajcem jest krótki odcinek wahadła, tutaj chwilkę odpoczniecie, za tym odcinkiem będzie niedługo z prawej strony droga rowerowa wzdłuż głównej drogi, tak więc prosimy z niej skorzystać, po dojechaniu do Krościenka z prawej strony zobaczycie nowiutki most rowerowy nad Dunajcem, ostrożnie skręcacie w prawo i jedziecie przez ten most, trasą Velo Dunajec, na chwilę wyjeżdżacie na ul. Zdrojową, aby przed mostem ponownie wjechać na drogę rowerową i przejechać nią pod słynnym mostem i zaraz za ostro skręcacie w lewo i dalej droga rowerową przez most dojeżdżacie do Ronda, ale nie wjeżdżacie na rondo, tylko ostrożnie skręcacie w lewo dalej drogą rowerową i przy studni skręcacie w lewo abyśmy mogli powitać Was przy Amfiteatrze.

 

Dodatkowo podczas Rajdu dla żądnych porównania się w stosunku do innych, przygotowaliśmy 4 odcinki zlokalizowane na podjazdach, gdzie jako Challenge będziecie mogli sprawdzić się, w tym roku tylko dla dystansu PRO ponieważ 3 z 4 odcinków występują na trasie PRO! Na każdym odcinku 10 najlepszych kobiet i 10 najlepszych mężczyzn będzie zdobywało punkty do klasyfikacji końcowej, a najlepsze 3 osoby otrzymają trofea sportowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W tym celu koniecznie trzeba mieć włączoną aplikację Strava i udostępnić swój wynik natychmiast po ukończeniu trasy.

Odcinki te będą oznaczone na początku i końcu tablicami po prawej stronie drogi na poboczu.

Odcinek I - Falsztyn

Odcinek II- Przełęcz Knurowska

Odcinek III- Szczereż

Odcinek IV- Przełęcz Młynne

Na dystansie FUN będzie rozegrana Premia Specjalna na odcinku pod Falsztyn, gdzie najlepszy mężczyzna i kobieta otrzymają pamiątkowe trofea i nagrodę specjalną:-)

Na zakończenie dekoracji będzie czekał na Was konkurs z nagrodami z pytaniami związanymi z naszym rajdem i okolicą Krościenka nad Dunajcem.

 

JEDŹCIE SPOKOJNIE, TO NIE WYŚCIG, A NA TRASIE CZEKAJĄ NA WAS WIDOKI JAKICH GDZIE INDZIEJ PRÓŻNO SZUKAĆ!

Udostępnij i zapisz w kalendarzu

Importuj do Kalendarza Google

Byłeś/-aś na tym wydarzeniu? Daj znać co myślisz o tych zawodach!

Atmosfera
0
Flow trasy
0
Bezpieczeństwo
0
Punkty żywieniowe / Kontrolne
0
Pakiet startowy
0
Oznaczenie trasy
0
Average
 yasr-loader

Jesteś organizatorem? Podeślij Nam  brakujące materiały do Twojego wydarzenia!

Nasi Partnerzy